Ми – нація єдина

Ми – нація єдина
Мета: поглиблення знань учнів про нашу державу – Україну; формування національної свідомості школярів; розвиток пізнавальних інтересів учнів; виховання любові до рідного краю, поваги до його історичного минулого і сучасного, шанобливе ставлення до символів держави.
Обладнання: карта України; записи висловів про Україну, прислівя про рідний край; запис Гімну України, пісня Н.Май; плакати із символікою держави, загадки.
Хід уроку
І. Організація класу.
Ми вам раді, добрі люди,
І вітаєм щиро вас.
Та запрошуєм ласкаво на урок в четвертий клас.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Там, де море є глибоке,
Де заквітчані Карпати,
Де степи такі широкі,
Що очима не обняти, -
Там є наша Батьківщина –
Україна!
Там, де сонечко іскриться,
Де весняний вітер віє, де на горах є столиця –
Наш великий, славний Київ,
Там є наша Батьківщина –
Україна!
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Наш урок присвячений рідній Батьківщині нашій Україні. Що ви очікуєте від уроку?
Подивіться на дошку. Що ви бачите?
ІV. Організація навчальної діяльності.
1. Складання асоціативного куща.
Почувши слово «Україна», одразу уявляєш… ( відповіді дітей).
Є в центрі Європи чудова країна
Сягає корінням у сиві часи.
І це – незалежна моя Україна.
Тут гори Карпати, степи і ліси.
6000 і 4 тисяч гектарів
Приблизно таку має площу вона.
Кругом нас держави на кожному боці:
На північ від нас білоруси живуть,
На заході Польща, словаки, угорці,
Молдови й румунів кордони ідуть.
На сході Росія із нами межує, на півдні є Чорне й Азовське моря.
Усіх областей у нас 24,
Та ще автономна республіка Крим.

А Київ - столиця у хмарах і славі,
Та ріки – Дніпро, Донець, Буг і Десна
Ще Псел, Уж і Тиса, та менші є річки;
Курорти: Свалява, Бердянськ і Скадовськ.
Багато є сіл і міста великі:
Донецьк, Харків, Київ і Дніпропетровськ.

Грунти чорноземи, джерела цілющі,
Озера блакитні та клімат мякий.
Козацькая слава навік невмируща
Та шлях до свободи завжди нелегкий.
Тут мешкають люди привітні та чесні,
Хлібом-сіллю гостей зустрічають вони.
Земля наша щедра, родюча, багата –
Усіх нагодують безмежні лани.
Хай знає весь світ про казкову країну,
Де синєє небо та жовті поля.
Хай квітне щаслива моя Україна!
Найкраща, безцінна, кохана земля.

  • Чи були ви уважними, покажуть результати тестування.
1. Де розташована Україна? А) в Європі б) в Африці
2. Які гори є на території України? А) Карпати б) Альпи
3. Яка найбільша річка України? А)Волга б)Дніпро
4. Яке місто є курортом? А) Скадовськ б) Дніпропетровськ
5. Яке місто – столиця України? А) Київ б) Харків
6. Яке море є в Україні? А Середземне б) Чорне
7. Скільки областей в Україні? А) 24 б) 42
- Кожна держава обовязково повинна мати свої символи. Україна також має їх. Назвіть символи України.
Прапор – це державний символ,
Він є в кожної держави.
Це для всіх – ознака сили,
Це для всіх ознака слави.
Синьо-жовтий прапор маєм:
Синє небо, жовте жито.
Прапор свій оберігаєм,
Він святиня, знають діти.
Прапор свій здіймаєм гордо,
Ми з ним дужі і єдині.
З ним навіки є народом.
Українським в Україні.

Наш герб – тризуб.
Це воля, слава й сила.
Наш герб – тризуб.
Недоля нас косила.
Та ми зросли, ми є,
Ми завжди будем,
Добро і пісню несемо ми людям.

Слова палкі, мелодія врочиста…
Державний Гімн ми знаємо усі.
Для кожного села, містечка, міста –
Це клич один з мільйонів голосів.
Це наша клятва, заповідь священна.
Хай чують друзі й вороги,
Що Україна вічна, незнищенна,
Від неї ясне світло навкруги.
  • Крім державних символів, Україна багата і народними символами. Народні символи – це те, найбільше любить і цінує український народ. Їх вишивають на полотні, про них складають легенди, пісні, вірші, використовують у звичаях та обрядах. Спробуйте їх відгадати.
У вінку зеленолистім, у червоному намисті
Видивляється у воду на свою хорошу вроду. (Калина)

Стоїть над водою з розплетеною косою. (Верба)

Як дерево називається, що влітку в білий пух одягається. (Тополя)

Квітне синьо, лист зелений, квітник прикрашає
Хоч мороз усе побив – його не займає. (Барвінок)

Синьоока ця заброда в полі водить хороводи.
Де вона в вінки спліта – пшениці й густі жита. (Волошка)

Духмяна квіточка така чорними брівками морга. (Чорнобривець)

Швидко скрізь цей птах літає,
Безліч мошок поїдає, за вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує. (Ластівка)

Які ноги, такий ніс, по болоту ходить скрізь.
Хату на хаті має, жабам рахунок знає. (Лелека)

Дивний ключ у небі лине, не залізний, а пташиний.
Цим ключем в осінній млі відлітають … (журавлі).
  • Що символізують ці символи?
  • Калина – краса та дівоча врода.
  • Барвінок – життя, шлюб, вічна пам’ять.
  • Любисток – людська відданість.
  • Волошка – кохання.
  • Ромашка – доброта і ніжність.
  • Чорнобривці – врода.
  • Верба – туга.
  • Дуб – міць та сила.
  • Лелека – провісник весни, символ кохання.
  • Журавель – туга за рідним краєм.
  • Ластівка – символ матері.
  • Соловей – пісенний символ України.
  • Ми дуже любимо нашу Україну. Хочемо щоб вона була вільною і незалежною. Та, на жаль, зараз на території нашої Батьківщини точаться бої. Що ви знаєте про військові дії на сході України. (Відповіді дітей)
  • А зараз Полінка Іваненко покаже нам фотографію свого татка і розповість про те як він воює в зоні АТО. (Розповідь учениці)
Чому цей світ такий жорстокий?
Навіщо нам ота війна?
Страждають діти, гинуть люди,
А скільки знищено майна!

На час покрилась пітьмою ночі
Свята омріяна земля,
І чобіт варвара товче
Твої сади, твої поля.

Хто б це вгадав і з якої причини?
На скільки літ розтягнеться війна?
Й відомо всім: земель багато в світі,
А рідна, батьківська, лише одна.

У бій за наші ниви, за ясний сміх дитячий,
За юний спів щасливий,
За славний труд гарячий,
Вперед полки суворі, під прапором свободи
За наші ясні зорі, за наші тихі води.
  • Я пропоную написати таткові Поліни листа. Подумайте і скажіть, що б ви йому написали.
Вправа «Асоціативний кущ». Із запропонованих слів виберіть ті, що асоціюються з наступними поняттями… (війна, мир).
Сонце, пшениця, окопи, солдати, діти, ігри, школа, підвал, стрілянина, руїни, сльози, сміх. (Слова запропоновані дітьми)

У день золотої, прозорої осені
До вас всіх звертаємось, діти й дорослі!
Лишіть на хвилину щоденні турботи.
З собою побудьте в глибокій скорботі
Згадайте їх всіх покалічених, вбитих
І гідно живіть їх життям недожитим.

Свічка памяті.

V. Підсумок уроку.
Тільки людина з добрим і чуйним серцем, працьовита і вольова може бути справжнім патріотом і громадянином своєї держави, по-справжньому любити і захищати, відстоювати її інтереси і приносити велику користь. Кожна людина передає свою любов до Батьківщини, як уміє, але чесно, палко і віддано, бо це надто сильне почуття – любов до рідного краю. Людина з ним живе, носить його у своєму серці і завжди хоче ним поділитися з іншими, вилити свої почуття у віршах чи прозі, у картинах чи в музиці, просто у самовідданій праці на благо Вітчизни.


Розгляд репродукцій картин українських художників із зображенням різних куточків нашої Батьківщини.

No comments:

Post a Comment