Формула здорового
способу життя
Тема.
Формула
здорового способу життя.
Мета.
Формувати
у дітей свідоме ставлення до власного
здоров’я; виховувати бажання оволодівати
основами здорового способу життя,
навичками безпечної для здоров’я
поведінки.
Хід уроку
І. Організаційний
момент.
Ось і в школу ми
прийшли.
Перший урок свій
почали.
Подивились вліво,
вправо,
Вверх і вниз, на
тата й маму,
У віконце і на
двері,
І на вчительку
тепер вже.
ІІ. Вивчення
нового матеріалу.
-
Вступне слово вчителя.
Одного
літнього дня звичайний дідусь відпочивав
у затінку дерев і мимоволі став свідком
дитячої гри. Діти – а це були його сусіди
Майя, Рома, Соня та Ліна – влаштували
справжній медичний огляд маленькому
Петрикові. Не відомо чим його заохотили,
але малюк мужньо витримав усі процедури.
Після детального огляду «лікарі» почали
нараду.
- Дитина вкрай
хвора, - авторитетно заявив Роман.
- Як же їй бути
здоровою у такому забрудненому довкіллі?
– зауважила Ліна, але Соня не погодилася:
- Усі хвороби від
нервів та від неправильного харчування.
- Йому негайно
треба прописати здоровий спосіб життя,
- запропонувала Майя, і всі «лікарі»
дружно закивали головами.
Дідусь був дуже
здивований тим, що такі маленькі діти
знають про забруднене довкілля, нерви
та здоровий спосіб життя, і тому запитав,
хто їх цього навчив.
У відповідь Майя
розповіла йому про розмови мами з татом,
бесіди вихователів дитячого садка,
телепередачі.
- Це
вони навчили нас піклуватися про своє
здоров’я.
- Але що ж ви робите
для того, щоб бути здоровими? – запитав
дідусь.
- Ми турбуємося
про своє тіло, - відповів Роман. – Воно
має бути чистим, загартованим, сильним
та вправним.
- А ще ми дбаємо
про здоров’я своєї душі, сказала Соня,
- вчимося правильно поводитись і любити
всіх людей.
- Навколо існує
чимало небезпек, які загрожують нашому
здоров’ю. тому ми вчимося уникати їх,
а ще намагаємося не зашкодити природі,
- додала Ліна.
- Все це називається
здоровим способом життя, - сказала Майя
і діти побігли гратися далі.
Ми з вами щасливі
люди – нам даровано життя. А жити дуже
цікаво, чи не так? Кожен день щось
трапляється, різні цікаві події
відбуваються в сім’ї, в рідному селі,
в країні, у світі.
Ми
любимо життя за те, що можемо насолоджуватися
красою природи, радіти зустрічам з
друзями, що рідні і близькі дарують нам
свою любов і турботу, що кожного дня ми
дізнаємося щось нове про світ, який нас
оточує.
Твоє життя тільки-но
починається, і воно сповнене надіями
та планами. Що ж потрібно для того, щоб
ці плани здійснилися?
Треба бути здоровим.
Якщо
ти здоровий: Ти
бадьорий і повний сил,
у
тебе нічого не болить,
ти
ладнаєш з друзями,
ти радуєш своїх
батьків,
у тебе все
виходить у школі.
І неодмінно все
вийде в житті. Добре бути здоровим, чи
не так?
Добре здоров’я
допоможе прожити цікаве життя.
Коли
ти хворієш: ти
погано почуваєшся,
тобі
не хочеться нічого робити,
у тебе може щось
боліти,
може підвищитися
температура,
ти можеш чхати
або кашляти.
Погодьтеся, що
хворіти дуже неприємно. І це може завадити
твоїм планам.
Хвороба може
перешкодити здійсненню твоїх мрій.
- Що ж треба робити
щоб бути здоровим?
(
Прикріплюємо
на дошці кружечок із зображенням
здорового малюка. В подальшому це буде
серединка квітки.)
- Щоб все встигати
робити, добре вчитися і не стомлюватися,
дотримуйтеся режиму дня.
( Прикріплюємо
першу пелюстку на якій зображений
годинник.)
Давайте пригадаємо
наш режим дня.
Сьома
година ранку: ми прокидаємося. П’ять
чи десять хвилин робимо ранкову зарядку.
Потім умиваємося і чистимо зуби.
Застеляємо постіль, снідаємо і йдемо
до школи. О восьмій тридцять розпочинаються
уроки. В школі ми до тринадцятої години.
Після уроків ми поспішаємо додому,
переодягаємося, обідаємо і йдемо на
прогулянку. Після прогулянки сідаємо
виконувати домашні завдання. Потім
допомагаємо тату й мамі по господарству.
Ввечері, разом з батьками, дивимося
телевізор, читаємо книжечку, граємося
з сестричкою чи братиком і лягаємо спати
не пізніше дев’ятої години.
(Прикріплюємо
другу пелюстку із зображенням мила і
краплинки води.)
Щоб бути здоровим
треба дружити з водою і милом. Коли і як
мити руки?
Постарайся
вимити руки кожен раз:
- після
туалету;
- коли ти прийшов
додому з вулиці;
- коли збираєшся
попоїсти або береш у руки їжу;
- коли ти чхав,
кашляв або користувався носовичком,
відвідував хворого, мав справу з грішми,
виносив сміття, грався з домашніми
тваринами.
А от як слід це
робити:
- змочи
руки водою;
-
старанно намиль руки;
-
не забувай про зворотні боки рук та про
місця між пальцями;
-
добре промий руки водою;
-
витри їх чистим рушником.
Не
забувай, хоч раз на тиждень купатися,
мити голову та вуха. Вчися користуватися
мочалкою та гребінцем.
- А ще нам потрібно
правильно харчуватися.
(Прикріплюємо
пелюстку із зображенням корисних
продуктів харчування.)
Ти щомиті ростеш.
А щоб рости треба будівельний матеріал.
Будівельний матеріал для вас – це їжа.
Коли в організмі не вистачає якихось
важливих речовин, то людина починає
хворіти.
Наприклад,
коли дитина не п’є молока або кефіру,
не їсть сиру або горіхів, то її організм
отримує дуже мало кальцію. А без нього
і зуби виростають неміцні, і кістки
легко ламаються.
Твій організм
найбільше любить просту свіжу їжу.
Замість смажених грінок вони охочіше
з’їдять хліб з маслом, замість смажених
котлет – відварене м’ясо, замість
яблучного пирога – яблука. Це не означає,
що ти повинен відмовитися від улюблених
страв, але не втрачай можливості з’їсти
простий продукт.
Для твого організму
корисні тільки свіжі продукти. Найкорисніша
їжа для людини – каші, овочі та фрукти.
- Щоб бути здоровим
треба мати гарний настрій.
( Прикріплюємо
пелюстку із зображенням усміхненого
обличчя.)
Ти,
напевно, вже помітив, що кожного дня ти
почуваєшся по-різному. Іноді тобі буває
весело, хочеться все встигнути зробити,
усюди побувати, в усі ігри пограти.
Будь-яка робота в такі дні – задоволення.
А мама тільки усміхається і каже: «Я
рада, що в тебе гарний настрій!» Та
бувають дні, коли не хочеться робити.
Ти ходиш насуплений і на все відповідаєш:
«Ні … Не хочу … Не біду…» а мама починає
хвилюватися: «Чому в тебе такий поганий
настрій? Може, ти захворів?» У житті
кожної людини відбувається чимало
різних подій: веселих і не дуже, цікавих
і повчальних, а іноді сумних і навіть
страшних. Але так уже влаштовано життя,
і люди поступово до нього пристосовуються.
А знаєш, кому це вдається найкраще? Тому,
хто завжди вміє підтримувати бадьорість
духу та гарний настрій.
Чи замислювався
ти над тим, що діти ходять до школи не
лише для того, щоб навчитися читати,
писати і рахувати? Вони ще вчаться
спілкуватися. І від їхніх успіхів у цій
важливій науці залежить, чи будеш ти та
інші діти з радістю приходити в клас і
добре вчитися. Найголовніший секрет
науки спілкування полягає в доброзичливості.
Іншими словами, якщо ти всім бажаєш
добра, то й у відповідь найчастіше
отримуєш те саме від інших. У такому
класі всі діти товаришують, і вчитися
їм легко та приємно.
- Щоб бути здоровим
треба пристосовуватися до довкілля.
(Прикріплюємо
пелюстку з картинкою природи.)
Поля і
гори, моря і ріки, ліси і степи, а також
звірі, птахи, комахи – все це ( живе і
неживе ) оточує тебе щодня впродовж
усього життя і називається довкіллям.
Світ, що нас оточує, таїть у собі чимало
небезпек. У повітрі час від часу
відбуваються урагани або смерчі. Вода
під час злив розмиває дороги, змиває
урожай з полів, підтоплює будинки. Земля
іноді здригається від землетрусів.
Зсуви, селі, провалини, каменепади
руйнують дороги, будинки, лінії
електропередач. У степах і лісах
спалахують пожежі від удару блискавки
або необережного поводження з вогнем.
Знай, що в разі біди ти повинен звернутися
по допомогу до старших. Тільки якщо ти
знатимеш, як поводитися в складній
ситуації, ти впораєшся з нею.
ІІІ. Фізкультхвилинка.
- А зараз ми трохи
відпочинемо. Виконаємо вправу яка
називається «Бджілки»
Стали, дітки, у
рядок,
Всі підемо на
лужок.
На квітучому
ліжку
Гудуть бджілки:
«Жу – жу – жу».
Разом з ними
політаєм,
Покрутились
вліво-вправо
Глянули, де кращі
трави.
Пошукали квіточок,
Щоб зібрати з
них медок.
Політали,
покрутились.
Дуже бджілки
натомились.
Щоб набратись
сили,
Усі дружно сіли.
Знов шукаєм
квіточок,
Щоб зібрать
смачний медок.
Назбирали? Ого-го!
Всі до вулика
бігом.
Побували на
лужку,
Скуштували ми
медку.
Тепер стали у
рядок,
Вертаємось на
урок.
Продовження
розповіді вчителя.
-
Подивіться на нашу квітку і скажіть, чи
залишилося у нас ще місце для хоча б
однієї пелюстки? Що ж це буде за пелюстка?
( Вчитель прикріплює
пелюстку із зображенням іграшок)
Знаєш,
що станеться, якщо діти раптом перестануть
гратися? А от що: вони будуть погано
рости і розвиватися. Адже, граючись,
діти виробляють навички дорослого
життя, вчаться бути сильними, сміливими,
спритними, вчаться мислити і швидко
знаходити вихід з будь-якого становища
і, нарешті, вчаться спілкуватися одне
з одним.
Ігри
бувають різні: народні, спортивні,
інтелектуальні, комп’ютерні. Давайте
згадаємо ігри, які ми з вами вивчали на
підготовці і пограємо в них.
(Граємо в ігри
«Млинці», «Жабка»)
ІV. Підсумок
уроку.
- Давайте згадаємо,
від чого залежить наше здоров’я.
(Від режиму дня,
особистої гігієни, продуктів харчування,
доброзичливості, довкілля, ігор)
- А тепер пограємо
в гру «Так чи ні». Щоб бути здоровим
треба:
- дотримуватися
чистоти;
- робити зарядку;
- займатися спортом;
- мити руки;
- їсти сніг;
- гуляти на свіжому
повітрі;
- ходити
без шапки у холодну погоду;
- сумувати;
- працювати;
- їсти багато
солодкого.
-
Молодці, діти. Ви сьогодні добре
попрацювали. Я думаю, що всі ви будете
берегти своє здоров’я і виростите
гарними, розумними, добрими і сильними
людьми.
No comments:
Post a Comment